Güneyli Bayan (7 Şubat)
0.0/5

Güneyli Bayan (7 Şubat)

7 Şubat 20:30'da Trump Sahne'nde!

Güneyli Bayan

Perdeci Oyuncuları – Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan “Güneyli Bayan” izleyiciyi ilk andan itibaren etkisi altına alacak tokat gibi  bir oyun!

Güneyli Bayan oyununda, 1950’lerdeki McCarthy baskıcı döneminin sanat ve düşün hayatına uyguladığı baskı ve bu baskılara boyun eğmeyen, yaşadığı dönemde gösterdiği güçlü duruşuyla kendine hayran bırakan Lillian Hellman‘ın savaşı başka  bir açıdan gözlemleniyor. Lillian Hellman’ın iç dünyasında yaşadıklarının sahneye aktaran oyun, o dönemin siyasal yapısını ve o siyasi yapının insanlar üzerinde etkisini aktarıyor.

Amerika’da sert antikomünist rüzgarların estiği, komünizm korkusunun paranoya aşamasına ulaştığı 1950’li yılların başında, senatör McCarthy’nin, amerikan karşıtlığı, komünistlik, sovyet rusya casusluğu gibi gerekçelerle pek çok aydını, sanatçıyı sorguya çektiği, yargıladığı dönemde geçen olayda, amerikan edebiyatının mihenk taşlarından biri sayılan Lillian Hellman’ın, sorgulanmak üzere bu komite önüne yaptığı savunmayı anlatan oyun, aydın duruşunu temsil eder. Güneyli Bayan, kendini “aydın çevreden” sayanların, konforları söz konusu olduğunda nasıl da düzenin aydınına dönüştüklerini ve bir kadının gerçeğinden vazgeçmeden bu toplumla çekişmesini sarsıcı bir dille anlatıyor. Düzene ayak uydurmayı seçmeyip özgür ifade cesareti gösteren Hellman, yaşadığı  dönemde rejimin yarattığı baskının tüm arka odalarını sunuyor. 1950’lerdeki McCarthy çetesinin o dönemde yaratığı baskıyla kısıtlanmış sanat ve politikayla savaşının, iç dünyasına yansımasını, direnişini anlatan oyun, günümüz memleket ve dünya aydınlarına adeta bir ayna tutuyor.

Bilgesu Erenus‘un sahneye çıkardığı aydın portrelerinden biri olan Lillian Hellman’ın kişiliğinde güneyli bayan, tüm dünyada diktatörlüğe ve faşizme  karşı duran onurlu aydın ve sanatçıların sesidir. İzleyiciyi ilk andan itibaren etkisi altına alacak olan, dramaturjisini Taner Barlas’ın yaptığı, usta oyuncu Rutkay Aziz ve Dolunay Soysert‘in muhteşem performanslarıyla oynadığı, dekor tasarımını Yücel Tanyeri’nin yaptığı oyunda, kostüm tasarımı Sadık Kızılağaç’a, afiş tasarım Dilek Seferoğlu’na, afiş fotoğrafı Mehmet Turgut’a, ışık tasarım Mahmut Özdemir’e ait. Seslendirmeyi Taner Barlas, Levend Yılmaz ve Andaç Sayın yaparken, yönetmen yardımcılığını Andaç Sayın üstleniyor.

AYSA – 1985’den beri Her Yerde Tiyatro

TarihSaatMekan
7 Şubat20:30Trump Sahne
0.0 Overall Rating

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takvim
< Şubat 2024 >
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      
Yeni Oyunlar
29 Şubat 20:30'da Trump Sahne'de!
29 Şubat 20:30'da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi'de!
29 Şubat 20:30'da Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu'de!
28 Şubat 20:30'da Trump Sahne'de!
27 Şubat 20:30'da Fişekhane'de!
Güneyli Bayan (7 Şubat)
0.0/5